Goldfinch Flight Academy — Evaluating Macroeconomic Conditions: переклад відео українською
Відео # 1 — Аналіз макроумов
При наявності цікавої бізнес-можливості, перше, що ми робимо — це розглядаємо цю можливість в контексті більш великих макроекономічних умов. Зазвичай це передбачає проведення аналізу на трьох різних рівнях:
- Глобальний рівень, в рамках якого ми задаємося питанням: яким чином нинішня кон’юнктура світу може вплинути на продуктивність розглянутої нами компанії.
- Регіональні умови
- Умови для конкретної країни
Говорячи про Глобальні умови — ми повинні постаратися з’ясувати, чи відбувається зараз у світі щось таке, що може якимось чином вплинути на продуктивність розглянутої нами компанії. Як, наприклад, COVID-19. У березні 2020 року COVID-19 став причиною виникнення тотальної невизначеності як для звичайних людей, так і для бізнесу в усьому світі; людство в прямому сенсі слова «присіло на карантин». Зіткнувшись з економічною нестабільністю, люди повсюдно втрачали свої доходи і, як наслідок, були змушені скорочувати свої витрати, відмовляючись від послуг багатьох підприємств, провокуючи тим самим величезні збитки для останніх. А тому, з огляду на економічну невизначеність, з якою в той час зіткнулося більшість людей, це навряд чи був найкращий момент для надання незабезпечених споживчих кредитів.
Аналогічним чином нам слід вивчити, чи відбувається в конкретних регіонах світу щось, що могло б мати відношення до розглянутої нами бізнес-можливості. Зазвичай мова йде про континентальний або субрегіональний рівні. Недавнім прикладом може служити Угода про Африканську континентальну зону вільної торгівлі, яка була підписана більшістю африканських країн, і за допомогою якої ці країни домовилися про скасування багатьох тарифів на товари і послуги, створивши тим самим загальний ринок і поглибивши економічну інтеграцію континенту. Очікується, що до 2022 року ці заходи до 50% збільшать торгівлю між африканськими країнами. І якби, наприклад, ми розглядали питання фінансування логістичної компанії, що займається перевезенням товарів по Африці, це стало б позитивним чинником, оскільки ратифікація цієї Угоди про вільну торгівлю збільшило б попит на послуги даної компанії.
І, нарешті, залишилося розглянути ситуацію всередині конкретної країни. Тут нам потрібно зрозуміти:
- Наскільки легко вести бізнес в цій країні, і наскільки виконуються укладені там контракти?
- Які валютні ризики: а саме, наскільки стабільна валюта країни в порівнянні з доларом США. Це важливо, оскільки пропоновані нами позики надаються в USDC (стейблкоінах, тобто криптовалюти, прив’язаної до долара США), тому ми хочемо переконатися, що або курс місцевої валюти стабільний по відношенню до долара, або наші позичальники можуть застрахуватися від девальвації їх валюти.
- Наскільки дана країна дружня до криптовалюти? Для того, щоб з’ясувати, як уряд цієї країни відноситься до криптовалюти, і, як наслідок, чи є ймовірність того, що він буде вживати заходи, що ускладнюють нашим позичальникам взаємодіяти з протоколом (наприклад, заборонить криптовалютні біржі в регіоні), ми повинні ретельно проаналізувати заголовки місцевих ЗМІ та поспілкуватися з конкретними людьми на ринку.
Також нам необхідно вивчити місцеві новини на предмет того, чи не відбувалися останнім часом в країні якісь події, які могли б негативно вплинути на діяльність компанії або бізнес-можливість, які ми розглядаємо.
Відео # 2 — Оцінка галузі
Наступне, що ми робимо при аналізі компанії, — оцінюємо галузь, в якій вона працює, в контексті відповідної країни або регіону. Для цього ми зазвичай задаємося наступними питаннями:
- Чому існує ця галузь? А саме: «Що такого є саме в цій країні або регіоні, що благотворно впливає як на існування розглянутої нами бізнес-можливості, так і всієї галузі в цілому?»
- Наскільки велика ця галузь? Чи давно вона виникла або недавно? І як вона виросла за останні 5 років?
- Наскільки конкурентоспроможна ця галузь? Скільки в ній гравців, і досить велика ця галузь і в принципі ринок країни, для їх успішного функціонування?
- Наскільки стабільне нормативно-правове середовище даної країни по відношенню до цієї галузі?
Спочатку ми спробуємо зрозуміти, чому існує дана галузь. У більшості випадків діяльність тієї чи іншої галузі затребувана, коли в країні чи в регіоні є якісь конкретні проблеми. Однак нам необхідно переконатися, що діяльність даної галузі допомагає вирішувати якісь системні, а не епізодичні місцеві проблеми.
Наприклад, за останні десять років на ринках, що розвиваються спостерігалося значне зростання кількості постачальників споживчих кредитів, що видають фізичним особам миттєві позики через мобільні додатки.
Активне зростання даної галузі бло пов’язане з тим, що у даних ринків були деякі особливі характеристики:
1. По-перше, велика частина населення цих країн як раніше (так і до сих пір) не має доступу до банківських послуг. Причина цього полягає в тому, що банківська діяльність в основному концентрувалася в фізичних відділеннях банків, розташованих в районах з високою щільністю населення; тоді як більшість людей в країнах, що розвиваються проживають, навпаки, в сільській місцевості з низькою щільністю населення. Таким чином, значна частина потенційних клієнтів, які жили далеко від банків, просто не мала змоги скористатися запропонованими фінансовими послугами (включаючи кредити).
2. По-друге, внаслідок того, що банки не поспішали впроваджувати орієнтовані на споживачів технології, їм було важко гарантувати рентабельність відносно невеликих споживчих кредитів. В результаті вони сфокусувалися на видачу більш дорогих споживчих і комерційних кредитів.
Обидва ці фактори зумовили існування великої кількості споживачів, що не обслуговувалися в традиційних банках і, як наслідок, не мали доступу до кредитів.
Це призвело до появи на ринку постачальників споживчих кредитів, які зверталися до споживачів через мобільні телефони, пропонуючи їм миттєві позики і, в кінцевому підсумку, весь спектр банківських послуг. Даний приклад демонструє, як реальна системна проблема в конкретній частині світу, спровокувала появу там великої затребуваної галузі.
Точно так само ми постараємося зрозуміти розмір і темпи розвитку галузі, до якої належить дана нами компанія. Це — вкрай важливий момент, тому що, будучи інвесторами в боргові зобов’язання, нам необхідно знати, що ми інвестуємо в відносно стабільну і розвивається галузь, а не в ту, яка в найближчі роки можливо зникне. Часто буває досить важко точно оцінити розмір і розвиток галузі, однак хорошим показником для цього може послужити розмір і темпи зростання інвестицій в галузь.
Далі ми спробуємо проаналізувати конкурентне середовище. Це важливо з кількох причин:
1. По-перше, вона також є однією з непрямих показників обсягу і масштабу галузі. Незважаючи на те, що взагалі-то нам не дуже цікава високо конкурентна галузь, наявність певної конкуренції в аналізованої нами галузі — навпаки, є доброю ознакою, так як говорить про її розміри і зрілість.
2. По-друге, це допомагає нам зрозуміти, як компанія, яку ми аналізуємо, виглядає в порівнянні з конкурентами, зокрема, ніж від них відрізняється.
Нарешті, ми спробуємо вивчити нормативно-правове регулювання щодо розглянутих нами галузі та конкретного ринку. Це потрібно для того, щоб переконатися в стабільності цієї нормативно-правової бази, і як наслідок відсутності ймовірності великих змін.
Відео # 3: Оцінка продукту
Далі ми спробуємо проаналізувати конкретний продукт, пропонований компанією. Для цього нам слід почати з відповідей на наступні питання:
- На яку потребу орієнтована компанія?
- Яким чином вона її задовольняє?
Давайте розглянемо наступний приклад.
На багатьох ринках, що розвиваються сьогодні особливою популярністю користуються послуги мототаксі. Однак у багатьох водіїв мотоциклів є загальна проблема, яка полягає в тому, що дуже часто вони не можуть купити власні мотоцикли і замість цього змушені орендувати їх за високою ціною, щоб хоч якось заробляти собі на життя. Без можливостей доступного фінансування, яке б дозволило їм здійснити цю покупку, вони стають вічними заручниками нескінченної оренди.
У відповідь на це з’явилося безліч компаній, які почали купувати мотоцикли від імені операторів і здавати їх їм в оренду на умовах 24-місячної розстрочки. За умовами даної пропозиції оператори повинні виплачувати компаніям доступні щотижневі платежі протягом 24-місячного терміну оренди.
Отже, на даному прикладі видно, що (візьмемо придуману компанію MotorLease) ця компанія орієнтована на потребу водіїв мотоциклів в доступному фінансуванні, яке дозволило б їм придбати ці мотоцикли. Компанія задовольняє цю потребу, купуючи мотоцикли і здаючи їх в лізинг на умовах 24- місячного договору оренди.
Як тільки ми отримали загальне уявлення про вирішення проблеми, нам слід розібратися, яким чином компанія здійснює це рішення, іншими словами, як же насправді працює даний продукт. А з огляду на той факт, що ми зазвичай оцінюємо кредитні компанії, зрозуміти це нам буде легше «простежити за грошима».
Під цим я маю на увазі необхідність відповісти на наступні питання:
1. Яким чином гроші йдуть від компанії до клієнта? «Видача грошей» або Disbursals
2. Яким чином гроші повертаються до компанії від клієнта? «Стягнення кредитів» або Collections
Давайте почнемо з видачі кредитів. У випадку з нашою компанією MotorLease, все починається з грошей в банку. Компанія використовує ці гроші для покупки мотоциклів і потім здає їх в оренду своїм клієнтам. Такий алгоритм: гроші в банку, покупка мотоциклів, оренда клієнтам.
Далі ми намагаємося розібратися з кожним конкретним етапом даного процесу докладніше. Наприклад, говорячи про перший крок, на думку спадають такі питання:
1. Скільки MotorLease зазвичай витрачає на покупку мотоциклів? Розуміння цього дасть нам уявлення про те, яким є середній розмір видаваної позики. Зазвичай для подібного бізнесу сума дорівнює 1000$.
2. Які мотоцикли набуває MotorLease? І в чому їх відмінність від тих мотоциклів, до яких звикли їх клієнти? Розуміння цього дасть нам уявлення про придбаних активах.
Потім ми переходимо до другого кроку і намагаємося зрозуміти, яким чином компанія передає куплені нею мотоцикли своїм клієнтам. У зв’язку з цим виникають наступні питання:
1. Яким чином MotorLease визначає, кому здавати мотоцикли в оренду? Якими методами вони це з’ясовують? Іншими словами, яким чином компанія оцінює платоспроможність своїх клієнтів?
2. Як MotorLease передає мотоцикли в користування своїм клієнтам? Чи є у компанії фізичні відділення, які використовуються в якості розподільних центрів? Або вона працюють без них? Чи є у компанії якісь правила або нормативи, що застосовуються для управління цими операціями? Іншими словами, як відбувається передача активів.
3. Чи потрібна від клієнтів застава? Або якісь заходи безпеки використовуються в MotorLease в тому випадку, якщо клієнт не виконує свої зобов’язання по виплатах?
Далі потрібно розглянути, як клієнт повертає гроші компанії. У разі таких компаній, як MotorLease, гроші зазвичай повертаються за допомогою виплат фіксованих грошових сум, які роблять їх клієнти з певною періодичністю протягом заздалегідь встановленого періоду часу. Для кращого розуміння, потрібно відповісти на наступні питання:
1. Яку суму повинен виплачувати клієнт? Як часто? Протягом якого часу? На основі цієї інформації, ми зможемо зрозуміти, скільки MotorLease заробляє на кожній позики, а також розрахувати очікувану річну відсоткову ставку по кожному видається займу. Наприклад, якщо клієнти повинні виплачувати 15 доларів в тиждень протягом двох років, то загальний заробіток MotorLease складе 1560 доларів.
Це — 56% прибутку від вартості мотоцикла. А протягом дворічного періоду ефективна річна процентна ставка складе 28%.
2. Як ці гроші фактично потрапляють в компанію? Чи є дані платежі електронними? Або це — готівкові платежі? Чи є у компанії будь-які програмні засоби, що допомагають клієнтам здійснювати дані платежі?
3. Що відбувається в разі пропущеного платежу? Яким чином в компанії здійснюється стягнення прострочених заборгованостей?
Відстеження руху грошей від компанії до покупця і назад дасть нам уявлення про те, яким чином працює даний продукт. Так, вправа, яке ми тільки що виконали на прикладі компанії MotorLease, дало нам наступну інформацію про продукт:
- Середній розмір кредиту
- Процес оцінки платоспроможності клієнтів
- Модель дистрибуції
- Заставні зобов’язання
- Платежі клієнтів
- Річна процентна ставка
- Спосіб оплати клієнта
- Процес стягнення прострочених заборгованостей
Відео # 4: Оцінка команди
Також ми постараємося проаналізувати команду людей, що стоять за діяльністю компанії, а саме команду керівників і інвесторів, звертаючи увагу на наступне:
1. Досвід
а. Потрібно розуміти, чи має команда керівників досвід роботи на тому ринку, де функціонує компанія. З огляду на той факт, що в різних країнах і на різних ринках існують свої особливості, важливо, щоб в команді керівників компанії були люди, які розуміють ці особливості й могли б допомогти компанії враховувати їх у своїй діяльності. Наприклад, при аналізі компанії в Індонезії, добре б, щоб у команди керівників був досвід створення продуктів і компаній в Індонезії або на аналогічних ринках.
b. Створення та управління аналогічними продуктами: також ми хочемо переконатися, що у керівної команди є досвід створення випускається компанією продукту або ж аналогічних продуктів.
2. Репутація
a. Ми звертаємо особливу увагу на репутацію керівництва будь-якої компанії, що нами оцінюється. Для цього ми проводимо спеціальні дослідження і запитуємо відгуки і характеристики, засвідчити, тим самим, що ми працюємо з командою, якій можна довіряти.
3. Інвестори і консультанти
a. Також при оцінці будь-якої компанії ми аналізуємо її інвесторів та консультантів. Зазвичай хорошим знаком є той факт, що інвестори та консультанти вже інвестували в аналогічні компанії в минулому, а також, що компанії, з якими вони працювали, виявилися успішними. Це багато говорить про їхній досвід, і можливо призведе до успіху і даної компанії.
4. Корпоративна структура
a. Ми також аналізуємо корпоративну структуру і управління компанії. Нам потрібно розібратися в призначенні різних відділів компанії і в тому, як вони взаємодіють один з одним. Розуміння існуючої корпоративної структури також допоможе для встановлення «кордонів» для ОПР, запобігаючи тим самим безкарні дії керівництва, які можуть привести до непоправного збитку компанії.
Всі відео тут: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJsUPOCzOm_zJ08Mgc0vLs-1pymgcO2_-
Translation prepared by Nina#6340
Переклад зроблений Nina#6340